Έναρξη υλοποίησης Σχεδίου Erasmus+ «Ανάπτυξη δεξιοτήτων 21ου αιώνα μέσω της διδασκαλίας της Αστρονομίας»

Τη φετινή χρονιά, το σχολείο μας θα υλοποιήσει το ευρωπαϊκό Σχέδιο Erasmus+ 2021-1-EL01-KA122-SCH-000030697 «Ανάπτυξη δεξιοτήτων 21ου αιώνα μέσω της διδασκαλίας της Αστρονομίας».

Το Σχέδιο εντάσσεται στη Βασική Δράση 1 για τη Σχολική Εκπαίδευση και επιχορηγείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή ύστερα από έγκριση της σχετικής αίτησης που υποβάλαμε στο Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών Ελλάδας τον περασμένο Μάιο. Ανταποκρίνεται στην ανάγκη για προώθηση και αναβάθμιση της παρεχόμενης STEAM Εκπαίδευσης μέσω της γνωριμίας με επιτυχημένα ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά μοντέλα και τον συνακόλουθο εμπλουτισμό της διδασκαλίας με καινοτόμες μεθόδους, πρακτικές και εφαρμογές πειραμάτων, οπτικοποιήσεων, προσομοιώσεων και βιωματικών δραστηριοτήτων. Πρόκληση επίσης αποτελεί η ενίσχυση της Εκπαίδευσης για την Αειφορία, με την καλλιέργεια των απαραίτητων στάσεων, γνώσεων και δεξιοτήτων για την επίτευξη περιβαλλοντικής και κοινωνικής βιωσιμότητας και τη διασφάλιση της ευημερίας σε ψηφιακά και παγκοσμιοποιημένα περιβάλλοντα.

Σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα, κεντρικοί στόχοι του Σχεδίου είναι:

• η κατανόηση της σύνδεσης της επιστήμης της Αστρονομίας-Αστροφυσικής με την κλιματική αλλαγή και η ανάπτυξη υπεύθυνης πολιτειότητας τόσο των εκπαιδευτικών, όσο και των μαθητών/τριών,
  • η διεθνοποίηση του σχολείου και η ενίσχυση της ευρωπαϊκής διάστασης στην παρεχόμενη εκπαίδευση,
  • η αξιοποίηση της ψηφιακής υποδομής τους σχολείου και η αναβάθμιση της εκπαιδευτικής πράξης μέσω της καλλιέργειας δεξιοτήτων.

Οι δραστηριότητες περιλαμβάνουν τη μετακίνηση τριών εκπαιδευτικών του σχολείου μας στην Τενερίφη για να παρακολουθήσουν το σεμινάριο με τον τίτλο: “Astronomy Education Adventure in Canary Islands” διάρκειας μίας εβδομάδας. Επίσης, τέσσερις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας θα επισκεφτούν σχολεία της Φινλανδίας για παρατήρηση εργασίας, για να παρακολουθήσουν την εφαρμογή πρακτικών στην εκπαίδευση STEM και την περιβαλλοντική εκπαίδευση.

Οι προτεινόμενες δραστηριότητες θεωρούμε ότι θα συμβάλλουν, ώστε οι εκπαιδευτικοί μας:

α) να αξιοποιούν την επιστημονική έρευνα και τα εργαλεία της στη διδασκαλία,

β) να έρθουν σε επαφή με καταξιωμένους επιστήμονες Αστροφυσικούς και παιδαγωγούς STEM και να θέσουν απορίες και ερωτήματα,

γ) να ενσωματώσουν στη διδασκαλία μεθόδους που στηρίζονται στη βιωματική μάθηση και τις συνθήκες και τα προβλήματα της καθημερινότητας των μαθητών/-τριών,

δ) να εξοικειωθούν με αναβαθμισμένα e-learning εργαλεία που προάγουν τη μάθηση, τη σκέψη, την επίλυση προβλημάτων την παρουσίαση δεδομένων με διάφορους τρόπους ως αποτέλεσμα μια συστηματικής εκπαιδευτικής προσέγγισης,

ε) να γίνουν ενεργά μέλη μιας ευρωπαϊκής εκπαιδευτικής κοινότητας ανταλλαγής ιδεών.

Ολοκληρώνοντας την υλοποίηση, ευελπιστούμε ότι θα είμαστε σε καλύτερη θέση να εξοπλίσουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας με τις απαραίτητες δεξιότητες και γνώσεις ώστε να ανταποκριθούν αποτελεσματικά στις σύγχρονες προκλήσεις.

Ο σύνδεσμος για την ανάρτηση του Σχεδίου μας στην Πλατφόρμα Erasmus: