Πασχαλινό κυνήγι αβγών

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Τάξεων Α’ – Δ’ συμμετείχαν σε πασχαλινό κυνήγι αβγών, το οποίο οργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί Αγγλικής Γλώσσας με την πολύτιμη συνδρομή των ασκούμενων φοιτητών και φοιτητριών του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ.

Τα παιδιά ανά τάξεις αναζήτησαν τα αβγά στους κοινόχρηστους χώρους του σχολείου και στην αυλή, και στη συνέχεια συμμετείχαν σε ομαδικές δραστηριότητες αξιοποιώντας τα ευρήματά τους. Άλλες τάξεις δημιούργησαν ομάδες με τις λέξεις πίσω από τα αβγά που μάζεψαν, κι άλλες έβαλαν τις λέξεις στη σειρά για να σχηματίζουν προτάσεις.

Όλα τα παιδιά συμμετείχαν τόσο στο παιχνίδι αναζήτηση όσο και στις γλωσσικές δραστηριότητες με ιδιαίτερη χαρά και ενθουσιασμό, δίνοντας μια ευθυμη νότα ενόψει των πασχαλινών διακοπών.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Αθηνά Μαλέα και Μυρτώ Νεράντζη