Όμιλος “Μνημεία του Κόσμου”

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, λειτούργησε στο σχολείο μας ο Όμιλος Μνημεία του Κόσμου με τη συμμετοχή 12 μαθητών και μαθητριών από την Δ’ και την Ε’ τάξη. Συγκεκριμένα, ασχοληθήκαμε με 9 γνωστά μνημεία που το καθένα έχει τη δική του σημαντική ιστορία: Άγαλμα της Ελευθερίας, Πύργος του Άιφελ, Τατζ Μαχάλ, Όπερα του Σίδνεϋ, Καθεδρικός Ναός Αγ. Βασιλείου στη Μόσχα, Κολοσσαίο, Μπιγκ Μπεν, Σινικό Τείχος και Παρθενώνας.

Απαραίτητα ταξιδιωτικά αντικείμενα του Ομίλου ήταν η αυτοσχέδια βαλίτσα και το διαβατήριο που εμπλουτιζόταν ύστερα από κάθε ταξίδι!

Το διαθεματικό στοιχείο του Ομίλου ήταν ιδιαίτερα έντονο, αφού συνδυάστηκαν μαθήματα, όπως η Γλώσσα, με την παραγωγή γραπτού λόγου, η Γεωγραφία, η Πληροφορική, καθώς η χρήση Νέων Τεχνολογιών ήταν απαραίτητο συστατικό, τα Εικαστικά και η Ιστορία. Το σημαντικότερο στοιχείο, όμως, υπήρξε η συνεργασία μεταξύ των παιδιών. Η κατασκευή των 3D Puzzles βοήθησε στην ανάληψη πρωτοβουλιών, την κριτική σκέψη και την επικοινωνία.

Βίντεο παρουσίασης:

Βιβλίο ομίλου: