Όμιλος Αστρονομίας

Στον Όμιλο της Αστρονομίας τα άστρα είναι μόνο η αφορμή για ένα μαγικό ταξίδι σε έναν κόσμο, βγαλμένο λες από τα παραμύθια: με Κόκκινους Γίγαντες και Λευκούς Νάνους, με μαύρες τρύπες που δεν είναι ούτε …μαύρες, ούτε πολύ περισσότερο …τρύπες!

Η ενασχόληση με την Αστρονομία φέρνει τους μαθητές και τις μαθήτριες μας σε επαφή με ένα μεγάλο πλήθος επιστημών: από τη Φιλοσοφία μέχρι τη σύγχρονη Φυσική και Γεωγραφία. Κάθε χρονιά στον Όμιλο είναι πλούσια σε μοναδικές εμπειρίες:

• η μύηση των παιδιών σε ζητήματα που αφορούν στον μακρόκοσμο (Γη, Ήλιο, Πλανήτες, Αστέρες, Γαλαξίες) με βάση τα βιώματα και τις αντιλήψεις της συγκεκριμένης ηλικιακής ομάδας,
  • η περιήγηση και εξερεύνηση του διαστήματος και των πλανητών μέσα από τη χρήση της εικονικής και μεικτής πραγματικότητας,
  • η δυνατότητα προσομοίωσης τόσο του διαστήματος, όσο και των σωμάτων του ηλιακού συστήματος με τη χρήση της επαυξημένης πραγματικότητας,
  • η κατασκευή παιχνιδιών στο Scratch (mit.edu),
  • η ενεργή συμμετοχή μέσω του πειραματισμού και της διερεύνησης, καθώς τα πειράματα Αστρονομίας που υλοποιούμε μας μεταφέρουν στο διάστημα.

Και έτσι τα παιδιά μας ανακαλύπτουν έναν τελείως νέο και πρωτόγνωρο κόσμο.

«Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί από εμάς δε νογάμε ποτέ κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα που καταλύουμε» έγραψε ο αμερικανός αστρονόμος S. P. Langley (1834-1906). Συνοψίζοντας τις δραστηριότητες του Ομίλου της Αστρονομίας θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι προσπαθούμε να παίρνουμε από το χέρι τους μαθητές και τις μαθήτριες μας και να βγαίνουμε μαζί μέχρι την κουπαστή του πλοίου που περιγράφει ο Langley, ατενίζοντας από εκεί τον όμορφο κόσμο μας.