Γνωρίζοντας την οικογένεια

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ1 Τάξης συμμετείχαν στο καινοτόμο πρόγραμμα “Γνωρίζοντας την οικογένεια” υλοποιώντας μια σειρα από δραστηριότητες και παρουσιάζοντας τα αποτελέσματα στους μαθητές και τις μαθήτριες των άλλων τμημάτων.

Ειδικότερα, τα παιδιά συζήτησαν για τις διάφορες μορφές οικογένειας, τα συναισθήματα και τα ζητήματα που σχετίζονται, και διερεύνησαν περαιτέρω τις διαφορετικές προσεγγίσεις της έννοιας μέσα από δραστηριότητες φιλαναγνωσίας. Δουλεύοντας σε ομάδες, εστίασαν σε συγκεκριμένα βιβλία και δημιούργησαν δραματοποιήσεις, παιχνίδια ρόλων και αφίσες. Στη συνέχεια, παρουσίασαν με περηφάνεια τα αποτελέσματα της εργασίας τους στους μαθητές και τις μαθήτριες των υπόλοιπων τμημάτων.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ματίνα Οικονομίκου