Τα παιδιά μιλούν στα παιδιά για τον Σχολικό Εκφοβισμό και τη Βία

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δ1 ενημέρωσαν τα παιδιά των υπόλοιπων τάξεων για το φαινόμενο και τις συνέπειες του Σχολικού Εκφοβισμού στο άτομο και το σύνολο.

Με αφετηρία το πρόγραμμα ψυχοκοινωνικής ενδυνάμωσης που υλοποιήθηκε με το τμήμα από τον Δεκέμβριο μέχρι τον Φεβρουάριο, τα παιδιά συμμετείχαν σε επιπλέον δραστηριότητες που στόχο είχαν τον περαιτέρω περιορισμό των αντικοινωνικών συμπεριφορών και την αντιμετώπιση φαινομένων βίας και εκφοβισμού στο σχολικό περιβάλλον. Στη συνέχεια, δημιούργησαν παρουσιάσεις για την ενημέρωση και την εκπαίδευση της μαθητικής κοινότητας, αναλαμβάνοντας ενεργό ρόλο για εξάλειψη του φαινομένου.

Η πρωτοβουλία εντάσσεται στο πλαίσιο της υλοποίησης του Σχεδίου Δράσης για τον Άξονα 3 – Σχέσεις μεταξύ των μαθητών και των μαθητριών, και ειδικότερα στις δράσεις ενίσχυσης του κοινωνικοπαιδαγωγικού ρόλου του σχολείου και της ενεργού συμμετοχής των μαθητών και των μαθητριών στον σχεδιασμό των συναφών δραστηριοτήτων.