Διακρίσεις του σχολείου μας στον διαγωνισμό Ρομποτικής WRO HELLAS

Το σχολείο μας, με την ομάδα του Ομίλου Ρομποτικής, Physical Computing και STEAM και τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α2 Τάξης, συμμετείχε στον διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής της WRO HELLAS, ο οποίος διεξήχθη στις 26 Μαρτίου με θέμα “Η πόλη που ονειρεύομαι”.

Οι ομάδες μας ήταν οι μόνες οι οποίες διακρίθηκαν από τα σχολεία της Κεντρικής Μακεδονίας που πήραν μέρος. Ο Όμιλος διαγωνίστηκε με ρομποτική διάταξη υποστήριξης ΑμεΑ με προβλήματα όρασης, και προκρίθηκε στην τελική φάση του διαγωνισμού όπου κατέκτησε την 7η θέση και το Ειδικό Βραβείο Επιχειρηματικότητας.

Η Α2 Τάξη συμμετείχε στην τελική φάση του διαγωνισμού και στην κατηγορία OPEN A΄-Δ΄ σκεπτόμενοι σαν μικροί μηχανικοί, κατασκευάζοντας απλές μηχανές και προτείνοντας λύσεις κατά την εφαρμογή καινοτόμων πρακτικών μάθησης. Οι μικροί μας μαθητές και οι μικρές μας μαθήτριες έλαβαν το Βραβείο Καλύτερης Παρουσίασης στον διαγωνισμό.

Ευχαριστούμε θερμά τους χορηγούς μας για την οικονομική τους συνεισφορά και την αγορά εξοπλισμού.

Μέγας Χορηγός Mantis Beyond innovation

Altair