Εορτασμός της εξέγερσης του Πολυτεχνείου στην Κεντρική Δημοτική Βιβλιοθήκη

Ο εορτασμός της επετείου για την εξέγερση του Πολυτεχνείου πραγματοποιήθηκε με ανοικτή εκδήλωση για τους γονείς, σε αίθουσα της Κεντρικής Δημοτικής Βιβλιοθήκης την οποία μας παραχώρησε ο Δήμος Θεσσαλονίκης ελλείψει χώρου εκδηλώσεων στο κτίριο του σχολείου.

Την εκδήλωση οργάνωσαν τα δύο τμήματα της Ε’ Τάξης με την καθοδήγηση των δασκάλων τους Ματίνας Οικονομίκου και Σάββα Παρασκευαΐδη, και τη συνδρομή των εκπαιδευτικών Μουσικής και Θεατρικής Αγωγής, Όλγας Σαββίδου και Κατερίνας Σακελλαρίου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες αναβίωσαν τον αγώνα των νέων για τη δημοκρατία, μεταφέροντας στη σκηνή την καταπάτηση κάθε έννοιας ελευθερίας και κράτους δικαίου από το δικτατορικό καθεστώς, μέσα από πληροφοριακά και εκφραστικά κείμενα, τραγούδια και θεατρικά δρώμενα. Τα παιδιά μετέδωσαν το μήνυμα της επετείου ότι ο αγώνας των νέων για την ελευθερία και τη δημοκρατία είναι διαχρονικός.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Δήμο Θεσσαλονίκης για την ευγενική παραχώρηση της αίθουσας.