Δες τη Ζωή με Άλλα Μάτια

Την Τετάρτη 16 Νοεμβρίου οι μαθητές της Δ’ και ΣΤ’ Τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να εξοικειωθούν με την αναπηρία και να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα συμπερίληψης, μέσω του εκπαιδευτικού προγράμματος “Δες τη Ζωή Με Άλλα Μάτια”. Η δράση εντάσσεται στις εκδηλώσεις για την 3 Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (International Day of Persons with Disabilities), η οποία καθιερώθηκε το 1992 με απόφαση της γενικής συνέλευσης του ΟΗΕ και τιμάται τα τελευταία χρόνια στο σχολείο μας.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον ομιλητή του προγράμματος, κύριο Ευάγγελο Αυγουλά, καθώς μας ενημέρωσε για την καθημερινότητα των ατόμων με προβλήματα όρασης, τον τρόπο που αντιμετωπίζουν πρακτικά ζητήματα και απάντησε στις απορίες των παιδιών.

Επίσης, ευχαριστούμε την Υπεύθυνη Προγραμμάτων Συμπερίληψης, κυρία Θάλεια Κιούση, για τον συντονισμό και την οργάνωση του προγράμματος.