Εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου στο Δημαρχιακό Μέγαρο

Ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε με ανοικτή εκδήλωση για τους γονείς, στην αίθουσα «Μανόλης Αναγνωστάκης», την οποία μας παραχώρησε ο Δήμος Θεσσαλονίκης ελλείψει χώρου εκδηλώσεων στο κτίριο του σχολείου.

Την εκδήλωση οργάνωσαν τα δύο τμήματα της Δ’ Τάξης με την καθοδήγηση των δασκάλων τους Δήμητρας Προβελεγγίου και Εριέτας Χατζηιωάννου, και τη συνδρομή των εκπαιδευτικών Μουσικής και Θεατρικής Αγωγής, Όλγας Σαββίδου και Κατερίνας Σακελλαρίου.

Τα παιδιά εμβάθυναν στα ιστορικά γεγονότα, συνειδητοποίησαν και αναβίωσαν την αξία της ελευθερίας και το μεγαλείο του αγώνα των Ελλήνων, μέσα από εκφραστικά και πληροφοριακά κείμενα, τραγούδια, δρώμενα και προβολές πλούσιου ψηφιακού υλικού κατάλληλα προσαρμοσμένου στη ροή του προγράμματος. Παρόλο που η εκδήλωση ήταν η πρώτη που έλαβε χώρα μετά την άρση των περιοριστικών μέτρων κατά του Covid-19, οι μαθητές και οι μαθήτριες κατάφεραν να μεταδώσουν ένα ηχηρό μήνυμα κατά του φασισμού και του ναζισμού.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Δήμο Θεσσαλονίκης για την ευγενική παραχώρηση της αίθουσας.