Υλοποίηση της 2ης κινητικότητας για το Σχέδιο Erasmus+ «Ανάπτυξη δεξιοτήτων με στόχο την περιβαλλοντική βιωσιμότητα μέσω της Αστρονομίας»

Οι συμμετέχουσες στη 2η κινητικότητα, Γεράνη Χρυσάνθη και Μαλέα Αθηνά, ενημέρωσαν τον Σύλλογο Διδασκόντων σχετικά με την εμπειρία τους στο Αγγλικό τμήμα του Δημοτικού Σχολείου Aseman Koulu of Hyvinkää στη Φινλανδία.

Η κινητικότητα πραγματοποιήθηκε τον Αύγουστο, με την έναρξη των μαθημάτων στην Φινλανδία, στα πλαίσια του Σχεδίου Erasmus+ 2021-1-EL01-KA122-SCH-000030697 «Ανάπτυξη δεξιοτήτων με στόχο την περιβαλλοντική βιωσιμότητα μέσω της Αστρονομίας» που υλοποιεί το σχολείο μας.

Στόχος της κινητικότητας ήταν η εξοικείωση των εκπαιδευτικών με το εκπαιδευτικό σύστημα της Φινλανδίας, το οποίο θεωρείτε πρότυπο, και συγκεκριμένα με τις διδακτικές πρακτικές που εφαρμόζονται για να προάγουν την κριτική σκέψη και τη δημιουργικότητα των μαθητών και των μαθητριών σε διάφορα γνωστικά αντικείμενα (Φυσική, Μαθηματικά, ΤΠΕ) αλλά και τις μεθόδους καλλιέργειας δεξιοτήτων στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, με χρήση μάλιστα της Αγγλικής γλώσσας από την 1η έως την 6η δημοτικού.

Κατά την διάρκεια της επίσκεψης οι εκπαιδευτικοί μας είχαν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν τη διδασκαλία όλων των γνωστικών αντικειμένων από διαφορετικούς εκπαιδευτικούς, να συνομιλήσουν με παιδιά, να συμμετάσχουν σε δραστηριότητες του σχολείου, να γνωρίσουν και να ανταλλάξουν απόψεις με τους εκπαιδευτικούς αλλά και τον διευθυντή του σχολείου, και να ενημερωθούνε διεξοδικά για λειτουργικά και εκπαιδευτικά θέματα.

Οι συμμετέχουσες παρουσίασαν τα μαθησιακά αποτελέσματα και συζήτησαν για τις εμπειρίες τους με τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου, τα μέλη του οποίου έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας των σχολείων σε ένα από τα πιο φημισμένα εκπαιδευτικά συστήματα στον κόσμο.