ΜΕ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ ΧΡΩΜΑΤΑ#SkillsLabs

Τη φετινή σχολική χρονιά 2, η Τάξη Β2 μετέτρεψε τα Προγράμματα Καλλιέργειας Δεξιοτήτων των κύκλων «Ευ ζειν» και «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ» σε συνεργατικό έργο eTwinning με τίτλο:

ΜΕ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ ΧΡΩΜΑΤΑ#SkillsLabs

Η ένταξη των δραστηριοτήτων των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων σε έργο eTwinning έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές και τις μαθήτριες να συνεργαστούν με άλλες τάξεις με στόχο την επικοινωνία, την αλληλεπίδραση και την επίτευξη ενός κοινού αποτελέσματος. Στη συνεργασία αυτή χρησιμοποιήθηκαν ποικιλία εργαλείων κατάλληλων για την ηλικία των παιδιών.

Στο έργο συμμετείχαν 6 σχολεία:

• 1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Προβελεγγίου Δήμητρα (συνδιοργανώτρια)
  • 31ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κόφτη Χρύσα  (συνδιοργανώτρια)
  • 3ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας, υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γεωργίου Παυλίνα
  • 14ο Δημοτικό Σχολείο Σταυρούπολης Θεσσαλονίκης, υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Σταυρίδου Βαϊα
  • 5ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης, υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μυρτσίδου Βασιλική
  • 3ο Νηπιαγωγείο Νεάπολης Θεσσαλονίκης, υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Καραντζούλη Ευαγγελία.

Για περισσότερες πληροφορίες και υλικό από το έργο, παρακολουθήστε το Sway.