Νέος δικτυακός εξοπλισμός

Ευχαριστούμε το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας για τη συνδρομή του στο δικτυακό εξοπλισμό του σχολείου μας.

Όπως επισημαίνεται στην Εικόνα 1, αποκτήθηκε νέος δρομολογητής που διαθέτει αυξημένη υπολογιστική ισχύ, ικανοποιητική για την τιμή του, με αποτέλεσμα να μπορεί να υποστηρίξει αμεσότερα μεγαλύτερο πλήθος χρηστών δικτυακών υπηρεσιών. Ο υφιστάμενος δρομολογητής δεν αντικαταστάθηκε, απλά ο ρόλος του περιορίστηκε στη διασύνδεση με το διαδίκτυο. Τις ανάγκες ασύρματης πρόσβασης στο ισόγειο του κτηρίου καλύπτει πλέον ο νέος δρομολογητής.

Επιπλέον αποκτήθηκαν πρέσα καλωδίων RJ45, κοφτάκι, βύσματα RJ45 για τη σταδιακή αποκατάσταση των σπασμένων βυσμάτων RJ45 των καλωδίων δικτύου και εργαλείο για την καλωδίωση πριζών δικτύου για την αντιμετώπιση προβλημάτων στη δομημένη δικτυακή καλωδίωση του σχολείου μας.

Ο Εκπαιδευτικός Πληροφορικής

Δελησταύρου Κωνσταντίνος

Εικόνα 1: Block διάγραμμα τοπικού δικτύου του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης (ενταγμένο στο ΑΠΘ)