Συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Νόμος-Νομίζω-Νόμισμα”

Ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 26/11/2021 η συμμετοχή μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Νομισματικής Συλλογής της Alpha Bank “Νόμος – Νομίζω – Νόμισμα”.
Σκοπός του προγράμματος ήταν να γνωρίσουν τα παιδιά την ιστορία του νομίσματος, που ξεκίνησε από την αρχαία Ελλάδα, να εξοικειωθούν με την εικονογραφία του, την κυκλοφορία του και τη χρήση του ως μέσου συναλλαγής. Στο πλαίσιο αυτό, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξης αξιοποίησαν το εκπαιδευτικό υλικό και τα μέσα που διατίθενται από τον οργανισμό σε ειδικά σχεδιασμένη βαλίτσα και υλοποίησαν υπό την επίβλεψη και τον συντονισμό του εκπαιδευτικού Πληροφορικής, Κωνσταντίνου Δελησταύρου, ποικίλες εκπαιδευτικές δραστηριότητες.
Τα σχέδια και τα αντίγραφα αρχαίων νομισμάτων από πλαστελίνη και πηλό που δημιουργήθηκαν από τους μαθητές και τις μαθήτριές μας ψηφιοποιήθηκαν και χρησιμοποιούνται για εκπαιδευτικές δραστηριότητες στα πλαίσια του μαθήματος των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών.