Συμμετοχή στο Arete Pilot 2

To 1o Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης (Εντ. ΑΠΘ) επιλέχθηκε να συμμετάσχει στο πιλοτικό, καινοτόμο, ευρωπαϊκό, ερευνητικό πρόγραμμα Arete Pilot 2 που αφορά στη διδασκαλία των μαθήματος της Γεωμετρίας και της Γεωγραφίας με την αξιοποίηση της τεχνολογίας της Επαυξημένης Πραγματικότητας. Ο σκοπός αυτού του προγράμματος είναι να διερευνήσει την αποτελεσματικότητα της αξιοποίησης  της επαυξημένης πραγματικότητας στην εκπαίδευση STEM. Απώτερος στόχος οι μαθητές/τριες να αναπτύξουν τόσο τη χωρική όσο και την οπτική τους γνώση, μαθαίνοντας τα θεμέλια της Γεωμετρίας και της Γεωγραφίας μέσω της κριτικής σκέψης, της εμπλοκής και της κατανόησης των αφηρημένων αντικειμένων αναπτύσσοντας τις απαραίτητες δεξιότητες του 21ου αιώνα.Το πρόγραμμα είναι υπό την αιγίδα του European Schoolnet Academy και θα ξεκινήσει τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.Υπεύθυνη του έργου η εκπαιδευτικός του σχολείου μας, Στέλλα Σιούλη.