«Ένα βήμα τη φορά» για τη Δ’ Τάξη

Την Τρίτη 7 Φεβρουαρίου, τα δύο τμήματα της Δ’ Τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν στο Ράδιο Σίτυ τη μουσικοθεατρική παράσταση «Ένα βήμα τη φορά».

Πρόκειται για ένα musical αυτογνωσίας, το οποίο έχει γραφτεί από τη Μαρία Στεφάνου με πρωτότυπη μουσική και στίχους, και βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο της.

Η ιστορία αφορά στο “περπάτημα” ενός κοριτσιού προς την ενηλικίωση, την αυτογνωσία και το αυτοαίσθημα, βιώνοντας πλήθος συναισθημάτων όπως φόβο, θυμό, ζήλια, ανταγωνισμό, τα πρέπει, τα θέλω και την ευθύνη.

Μετά την ολοκλήρωση της παράστασης, οι μαθητές και οι μαθήτριες της τάξης μας συναντήθηκαν με τους ηθοποιούς και τους χορευτές, και πήραν συνέντευξη από τις δύο πρωταγωνίστριες της παράστασης.

Η δράση συνδέεται με το μάθημα της Γλώσσας και την Ενότητα 9 «Η παράσταση αρχίζει».

Ακολουθούν αποσπάσματα και φωτογραφικό υλικό από τη συνέντευξη.