Ανθρωπιστική βοήθεια στους σεισμόπληκτους στην Τουρκία και τη Συρία

Το σχολείο μας, σε συνεργασία με τον Ε’ Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλονίκης, στέκεται στο πλευρό των σεισμόπληκτων της Τουρκίας και της Συρίας που μετρούν χιλιάδες νεκρούς και τραυματίες, ενώ έχουν χάσει τα σπίτια τους εκατομμύρια.

Σ΄ αυτήν τη δύσκολη στιγμή θεωρούμε ως ελάχιστη προσφορά τη συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης. Από τη Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου έως και τη Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου, μπορείτε να συνδράμετε στην προσπάθεια φέρνοντας στο σχολείο σε σακούλες κάποια από τα παρακάτω είδη πρώτης ανάγκης.

• Ιατροφαρμακευτικό υλικό (παυσίπονα, αντιφλεγμονώδη, γάζες, επίδεσμοι, κουτιά πρώτων βοηθειών, φυσιολογικοί οροί)
  • Κουβέρτες, παπλώματα, μαξιλάρια, sleeping bags για παιδιά και ενήλικες
  • Κρεβάτια
  • Σκηνές
  • Τρόφιμα μακράς διάρκειας (όσπρια, κονσέρβες, μπισκότα, ξηροί καρποί,εμφιαλωμένα νερά, γάλατα και χυμοί)
  • Είδη ρουχισμού για ενήλικες, ανήλικους και βρέφη (κασκόλ, γάντια, σκούφοι, κάλτσες)
  • Βρεφικές τροφές, παιδικά γάλατα και είδη βρεφικής φροντίδας
  • Βρεφικές πάνες και πάνες τρίτης ηλικίας
  • Είδη γυναικείας υγιεινής
  • Μάσκες, αντισηπτικά και γάντια
  • Φακοί

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κινητοποίηση και την προσφορά σας!