Παρουσίαση προγράμματος αξιοποίησης αποτελεσμάτων Erasmus+ στην ημερίδα του Δικτύου “Ξεναγοί σε δράση”

Το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου, στο αμφιθέατρο «Μελίνα Μερκούρη» του Βυζαντινού Μουσείου Θεσσαλονίκης, πραγματοποιήθηκε ημερίδα με τίτλο «Ξεναγοί σε δράση: Ένα δίκτυο σχολείων-ένας χάρτης που μιλά», όπου παρουσιάστηκε στην ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα το έργο των σχολείων που συμμετείχαν στο θεματικό δίκτυο και ο κοινός διαδικτυακός χάρτης με τις παρουσιάσεις-αφηγήσεις που δημιούργησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες για τα μνημεία της περιοχής της Θεσσαλονίκης.

Το σχολείο μας επιλέχθηκε για να συμμετάσχει στην εκδήλωση ως μέλος του δικτύου, με το πρόγραμμα «Μαθαίνω και αναδεικνύω τα γλυπτά της πόλης μου» που σχεδίασαν οι εκπαιδευτικοί Πασχαλίνα Σκαμνιώτη και Μυρτώ Νεράντζη, και υλοποίησαν με την Γ’ Τάξη στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων του θεματικού κύκλου Φροντίζω το περιβάλλον – Παγκόσμια και τοπική πολιτιστική κληρονομιά.

Η διδακτική πρόταση που παρουσιάστηκε εντάσσει σε Πρόγραμμα Καλλιέργειας Δεξιοτήτων τα μαθησιακά αποτελέσματα των κινητικοτήτων για επιτόπια παρακολούθηση του Σχεδίου Erasmus+ 2021-1-EL01-KA122-SCH-000030697 «Ανάπτυξη δεξιοτήτων με στόχο την περιβαλλοντική βιωσιμότητα μέσω της Αστρονομίας», αναφορικά με τις μεθόδους Διερευνητικής Μάθησης και τις πρακτικές καλλιέργειας δεξιοτήτων του 21ου αιώνα.

Εκτός από τις παρουσιάσεις-αφηγήσεις στον κοινό διαδικτυακό χάρτη, τα τελικά παραγόμενα του προγράμματος περιλαμβάνουν τη δημιουργία ψηφιακής έκθεσης με την εφαρμογή Artsteps και την ανάπτυξη ενός εκπαιδευτικού παιχνιδιού κινητών τεχνολογιών, με την εκμάθηση και τη χρήση της εφαρμογής Actionbound στο πλαίσιο της λειτουργίας του Ομίλου Σχεδιασμού Παιχνιδιών με Κινητές Τεχνολογίες (2021-2022). Το παιχνίδι, το οποίο μπορείτε να βρείτε εδω, δίνει τη δυνατότητα στους παίκτες να περιηγηθούν στα γλυπτά του παραλιακού μετώπου της Θεσσαλονίκης με τη βοήθεια του GPS της κινητής συσκευής τους, να ακούσουν τις αφηγήσεις των γλυπτών και να απαντήσουν σε quiz με σκοπό τη συλλογή πόντων, ξεκινώντας από το άγαλμα του Παύλου Μελά και καταλήγοντας στους “Τρεις Κύκλους” του γλύπτη Γιώργου Ζογγολόπουλου.

Στο τέλος της ημερίδας, η κ.Σκαμνιώτη και η κ.Νεράντζη υλοποίησαν εργαστήριο όπου δόθηκε η ευκαιρία στους συμμετέχοντες και στις συμμετέχουσες στην ημερίδα να ενημερωθούν περαιτέρω για το παιχνίδι ξενάγησης και τη λειτουργία του Actionbound, αλλά και να ξεναγηθούν στα γλυπτά του παραλιακού μετώπου δοκιμάζοντας τη χρήση του.

Μπορείτε να δείτε τον διαδικτυακό χάρτη του Θεματικού Δικτύου «Ξεναγοί σε δράση» στον παρακάτω σύνδεσμο.

1 Απάντηση

1. Καταπληκτική δουλειά ! Μπράβο σας!