Δημιουργία Δικτύου Υποστήριξης Ευρωπαϊκών και Εθνικών Προγραμμάτων

Το 1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης και η ομάδα του Θεματικού Άξονα 9: Συμμετοχή του προσωπικού σε άλλες δράσεις (προγράμματα Erasmus, συνεργασία με άλλα σχολεία κ.λπ.) συνδιοργάνωσε με τη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ70 1ου ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας, κα Μέλλω Αιμιλία Κέκια, διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση για τη δημιουργία δικτύου σχολείων με σκοπό την υποστήριξη, τη συνεργασία και τη διάχυση γνώσης και τεχνογνωσίας γύρω από τη διοργάνωση και συμμετοχή στους πολλούς και διαφορετικούς τύπους εθνικών και ευρωπαϊκών προγραμμάτων.

Η ενημερωτική συνάντηση υλοποιήθηκε τη Δευτέρα, 23 Μαΐου 2022 και ώρα 19:00΄, με τη χρήση της πλατφόρμας Webex, όπου οι παρευρισκόμενοι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν παρουσιάσεις προγραμμάτων Erasmus+, έργων eTwinning, προγράμματα Καλλιέργειας Δεξιοτήτων και Ομίλων.

Για την προώθηση της δημιουργίας σχολικού δικτύου, δημιουργήθηκε ιστότοπος με σκοπό να φιλοξενήσει και να προωθήσει τις μελλοντικές συλλογικές δράσεις των σχολείων του δικτύου στο https://diprojectclub.wordpress.com/, και σελίδα στο Facebook όπου μπορούν τα μέλη να αλληλεπιδρούν και να αναρτούν υλικό.

Η Συντονίστρια της Ομάδας Δράσης,

Δήμητρα Προβελεγγίου