Ευρωπαϊκή δράση κατά της Ενδοσχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Την εβδομάδα κατά της Ενδοσχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ Τάξης ασχολήθηκαν με το βιβλίο του Hans Wilhelm Tyrone the Horrible, ύστερα από την προτροπή της Ιταλίδας συνεργάτιδας Nicoletta Farina στο έργο eTwinning dino@S.T.E.A.M.#SkillsLabs που υλοποιεί η τάξη.

Οι συνεργαζόμενες τάξεις συμμετείχαν από κοινού σε διάφορες δραστηριότητες με αφετηρία το θέμα του βιβλίου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ Τάξης δημιούργησαν μια σειρά (σήριαλ) όπου παρουσιάζεται η ιστορία του Boland, του μικρού δεινόσαυρου που καταδυνάστευε ο Τύρωνας. Τα επεισόδια είναι στα ελλληνικά και υπάρχουν υπότιτλοι για τις υπόλοιπες τέσσερις γλώσσες του έργου μας, αγγλικά, τούρκικα, ιταλικά, ρουμανικά.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Δήμητρα Προβελεγγίου

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τη σειρά μας, κάνοντας κλικ στις εικόνες.