Συμμετοχή του σχολείου μας στο 7ο Διεθνές Συνέδριο για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 7ο Διεθνές Συνέδριο για την Προώθηση της Καινοτομίας, το οποίο έλαβε χώρα στη Λάρισα από τις 15 ως 17 Οκτωβρίου, με την παρουσίαση 6 εργασιών.

Οι εισηγήσεις που πραγματοποιήθηκαν από τις εκπαιδευτικούς μας είχαν τις παρακάτω θεματικές:

• Η Εκπαιδευτική Ρομποτική στο Δημοτικό Σχολείο: Διερευνώντας την ανάπτυξη των δεξιοτήτων υπολογιστικής σκέψης στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων (Στυλιανή Σιούλη)
  • Μια νέα διάσταση στη διδασκαλία των Μαθηματικών με την αξιοποίηση των iPads (Στυλιανή Σιούλη)
  • Στρατηγικός Σχεδιασμός σε επίπεδο Σχολικής Μονάδας: Μια μελέτη περίπτωσης (Στυλιανή Σιούλη)
  • Ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι με κινητές τεχνολογίες για την ιστορία του κτιρίου της παλιάς Οικοκυρικής Σχολής (Πασχαλίνα Σκαμνιώτη)
  • Escape the Lab: Ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι απόδρασης με κινητές τεχνολογίες (Πασχαλίνα Σκαμνιώτη)
  • Εφαρμογή της Μάθησης μέσω Σχεδιασμού στο μάθημα των Αγγλικών (Μυρτώ Νεράντζη)

Στη συνέχεια, μπορείτε να παρακολουθήσετε τις βίντεο-παρουσιάσεις των εξ αποστάσεως συμμετεχουσών και το πρόγραμμα του Συνεδρίου.