Διακρίσεις στον Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας «Ένα σπίτι μακριά από το σπίτι»

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «Change your life, open your mind» κατά το σχολικό έτος 2018-2019, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ1 τάξης έλαβαν μέρος στον 22ο Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας με τίτλο «Ένα σπίτι μακριά από το σπίτι» που προκήρυξε η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες στην Ελλάδα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ορμώμενοι από τη συνεχή ενασχόληση με το επίκαιρο τότε προσφυγικό ζήτημα, την ανησυχία τους για την τύχη των παιδιών προσφύγων, καθώς και τη φιλοξενία προσφύγων στο χώρο του σχολείου μας, έγραψαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό κείμενα και δημιούργησαν κόμικ για τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό. Δύο από τα κείμενα των παιδιών δημοσιεύτηκαν στην εφημερίδα παιδιών και εφήβων «Πουλιά Αποδημητικά» που κυκλοφόρησε το Σάββατο 21/11/2020, ως ένθετο στην Εφημερίδα των Συντακτών.

Δίπλα στην προσπάθεια αυτή  βρίσκονταν η δασκάλα του τμήματος Λαζαρίδου Παρασκευή και η εκπαιδευτικός των Αγγλικών Αθηνά Μαλέα (συντονίστρια του προγράμματος Erasmus+).