Περιγραφή Ομίλου Αγγλικών ΚΠΓ

ENGLISH SCHOOL CLUB
KPG-Exam Preparation / Προετοιμασία για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας

ΣΤΟΧΟΙ:

 Να εξοικειωθούν οι μαθητές με την Αγγλική γλώσσα μέσα από βιωματικές
διαδικασίες και να χρησιμοποιούν αβίαστα τη γλώσσα για επικοινωνιακούς σκοπούς
 Να εξασκηθούν στην ανάγνωση και την κατανόηση των βαθύτερων νοημάτων χωρίς να δίνεται έμφαση σε λεξιλόγιο και γραμματική
 Να εξασκηθούν στην ακρόαση αγγλόφωνων διαλόγων και με τη βοήθεια της εικόνας να κατανοούν νοήματα και συναισθήματα
 Να αναπτύξουν την κριτική τους ικανότητα
 Να κατανοούν τα επί μέρους νοήματα ενός κειμένου καθώς και τη διάθεση και τα συναισθήματα του ομιλητή ή συγγραφέα, ερμηνεύοντας σωστά στοιχεία λόγου, όπως την προφορά, τον τονισμό και τον επιτονισμό.
 Να χρησιμοποιούν την κατάλληλη προφορά, τονισμό και επιτονισμό, όταν αναπαράγουν ένα προφορικό κείμενο, διάλογο κλπ ή όταν μεταδίδουν ένα δικό τους μήνυμα, αποδίδοντας σωστά τα νοήματα και τα συναισθήματά τους.
 Να αποκτήσουν κίνητρο για την περαιτέρω βελτίωση και τον εμπλουτισμό της γνώσης τους στη Αγγλική γλώσσα, την αυθόρμητη παραγωγή προφορικού λόγου
 Να αποκτήσουν γνώσεις για άλλες χώρες και πολιτισμούς
 Να αντιληφθούν τη ζωντάνια της γλώσσας και τη χρηστική της αξία και να την αγαπήσουν ακόμη περισσότερο
 Να τονώσουν την αυτοπεποίθηση και την αυτοεκτίμηση τους σε σχέση με τη γνώση και τη χρήση της Αγγλικής ως μέσο επικοινωνίας και μάθησης.

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΕΚΠ/ΚΟΥ: ΜΑΛΕΑ ΑΘΗΝΑ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΠΕ06 – ΑΓΓΛΙΚΗΣ