Περιγραφή Ομίλων Μαύρου Θεάτρου

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΟΜΙΛΩΝ (ηλικιακής ομάδας 1 και ηλικιακής ομάδας 2):

Μαύρο Θέατρο – θεατρικό παιχνίδι, δημιουργική γραφή, κατασκευές.
Το μαύρο θέατρο πρωτοεμφανίστηκε ως θεατρική άποψη στις αυτοκρατορικές αυλές της Ασίας. Η πρώτη του δομή αποτελούνταν από το “μαύρο δωμάτιο” ή “μαύρο κουτί” το οποίο εμφάνιζε μία μικρή σκηνή επενδυμένη με μαύρο ύφασμα, η οποία φιλοξενούσε μέσα της, ηθοποιούς – μαριονετίστες, ντυμένους στα μαύρα.
Η τεχνική αυτή εξαπλώθηκε στην Ευρώπη, με πιο γνωστό το Θέατρο της Πράγας. Βασίζεται στην κίνηση, στην ακουστική, στην παντομίμα και στη δύναμη της εικόνας, καθώς αποτελεί ένα θέαμα πλημμυρισμένο από κίνηση, χρώμα και μουσική. Ο όμιλος “Μαύρο Θέατρο”, με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς τη Γιουψάνη Αποστολία και τη Λαζαρίδου Παρασκευή, θα λειτουργήσει για τέταρτη χρονιά στο σχολείο μας. Το σχολικό έτος 2015-16 τα παιδιά του ομίλου ανέβασαν στο θέατρο “Αριστοτέλειον”, τη θεατρική παράσταση “Το όνειρο του Σκιάχτρου” του Ευγένιου Τριβιζά;, διαθέσιμο εδώ part 1, εδώ part 2. Το σχολικό έτος 2016-17 οι μαθητές/τριες ανέβασαν στο θέατρο “Αμαλία”, τη θεατρική παράσταση “Συμφωνία Χρωμάτων”, βασισμένη στο παραμύθι του Αλέξη Κυριτσόπουλο “Το παραμύθι με τα χρώματα”, διαθέσιμο εδώ part 1, εδώ part 2. Το σχολικό έτος 2017-18 αποφασίστηκε ο ενιαίος όμιλος “Μαύρο Θέατρο” να χωριστεί σε δύο ομίλους ανά ηλικιακή ομάδα. Ο ένας όμιλος επικεντρώθηκε στο εικαστικό μέρος της παράστασης και φυσικά στο θεατρικό παιχνίδι, ονομάστηκε όμιλος “Μαύρο Θέατρο-ηλικιακής ομάδας 1”, με υπεύθυνη την κα. Λαζαρίδου Παρασκευή και ο άλλος όμιλος επικεντρώθηκε στη δημιουργική γραφή, στη συγγραφή του θεατρικού κειμένου και φυσικά στο θεατρικό παιχνίδι και ονομάστηκε “Μαύρο Θέατρο-ηλικιακής ομάδας 2”, με υπεύθυνη την κα. Γιουψάνη Αποστολία.
Οι δύο όμιλοι ενώθηκαν για να ανεβάσουν μια κοινή θεατρική παράσταση με τίτλο «Ο μικρός πρίγκιπας» βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίου του Αντουάν ντε Σαιντ- Εξυπερύ.
Με αυτό τον τρόπο δόθηκε η δυνατότητα σε ακόμα μεγαλύτερο αριθμό παιδιών να πειραματιστεί με αυτό το θεατρικό είδος

ΣΤΟΧΟΙ:

Επιδιώκεται ο/η μαθητής/τρια:
Να αναπτύξει τη φαντασία, τον αυθορμητισμό, τα εκφραστικά μέσα και τις δεξιότητές του
Να ενισχύσει την αυτοπεποίθησή του
Να εκφράσει ιδέες, εμπειρίες και συναισθήματα
Να παίξει και να διασκεδάσει
Να επικοινωνήσει και να ανταλλάξει απόψεις
Να έρθει σε επαφή με τη θεατρική ορολογία
Να αποκτήσει γνώσεις και πληροφορίες για το μαύρο θέατρο και τη δημιουργία μιας θεατρικής παράστασης
Να ανακαλύψει ότι η τέχνη είναι σπουδαίος τρόπος έκφρασης
Να αναπτύξει το ενδιαφέρον του για τις τέχνες