December 2018

Τελική Αποτίμηση του Ομίλου Θεάτρου 2017-2018

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

Από τον Οκτώβριο του 2017 έως και τον Ιούνιο του 2018 λειτούργησε ο Όμιλος Θεάτρου, για δύο διδακτικές ώρες κάθε Τετάρτη, με τη συμμετοχή 19 μαθητών/τριών από την Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξη του σχολείου μας.
Οι στόχοι που είχαν τεθεί ήταν να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με τις διαχρονικές πολιτισμικές και αισθητικές αξίες ώστε να μπορούν να ερμηνεύουν συμβολισμούς και μηνύματα. Να πραγματεύονται θέματα που σχετίζονται με τα ενδιαφέροντα τους και να αναπτύξουν συνεργατικότητα μεταξύ τους. Τέλος, να έρθουν σε επαφή με τη ζωντανή δημιουργία με ενεργητικό και διαδραστικό τρόπο, ανεβάζοντας τη δική τους παράσταση. Ως εργαλείο της θεατρικής αυτής εξερεύνησης χρησιμοποιήθηκαν παιχνίδια, ασκήσεις, ενέργειες και θεατρικές εφαρμογές με σκοπό να καταλάβουν τα παιδιά ότι τα πιο σημαντικά πράγματα στο θέατρο είναι βιωματικά. Από τον Οκτώβριο του 2017, την έναρξη λειτουργίας του Ομίλου, έως και τον Ιανουάριο του 2018 τα μέλη του ασχολήθηκαν με παιχνίδια γνωριμίας και βελτίωσης επικοινωνίας μεταξύ τους, προετοιμασίας, κινητοποίησης και ενεργοποίησης, δυναμικών εικόνων και σωματικής έκφρασης. Ακόμα πραγματοποίησαν ασκήσεις για την ανάπτυξη χαρακτήρων και ρόλων. Πρωτεύοντα ρόλο έπαιξαν οι ασκήσεις και οι δραστηριότητες που είχαν στόχο την ανάπτυξη της ομαδικότητας και της συνενοχής. Έτσι τα παιδιά ανακάλυψαν πώς κάθε κίνηση ή χειρονομία μας διηγείται μια ιστορία. Κάνουμε θέατρο και, με τις κινήσεις και με το λόγο μας, αρκεί όσοι συμμετάσχουν να έχουν όρεξη για παιχνίδι, διαθεσιμότητα και εμπιστοσύνη στην ομάδα, ώστε να καταφέρουν την ανάπλαση χαρακτήρων και τη δημιουργία αυτοσχεδιαστικών σκηνών.

Σκοπός της συγκεκριμένης θεατρικής διαδικασίας ήταν να ανεβάσουμε τη δική μας θεατρική παράσταση. Το έργο που διάλεξαν τα παιδιά να ανεβάσουν για φέτος ήταν «Η Μπάλα της Ζωής τους», μια θεατρική διασκευή του ομώνυμου βιβλίου του συγγραφέα Πάνου Χριστοδούλου, - ο οποίος με μεγάλη του χαρά έδωσε την άδεια του ώστε να γίνει αυτό εφικτό - η οποία έγινε από την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του Ομίλου. Τα παιδιά , είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν μαζί του κατά τη διάρκεια της επίσκεψης του συγγραφέα στο σχολείο μας στις 30/4/2018, να του εκθέσουν τις απόψεις τους και να λύσουν τις απορίες τους. Από τον Φεβρουάριο έως και το Μάιο του 2017 τα μέλη του Ομίλου ασχολήθηκαν με την παραγωγή της παράστασης. Έγινε η κατανομή των ρόλων, οι πρόβες προετοιμασίας καθώς και η συλλογή σκηνικών και κοστουμιών. Τέλος, στις 5/6/2018 ανέβηκε η παράσταση στο Δημοτικό Θέατρο «Άνετον» από τα παιδιά με την συμμετοχή και της εκπαιδευτικού κας Χρύσας Γεράνη, υποδιευθύντριας του σχολείου μας. Η παράσταση μαγνητοσκοπήθηκε μετά από πρωτοβουλία των γονέων των παιδιών από επαγγελματία φωτογράφο και δημιουργήθηκε ένα αναμνηστικό DVD για κάθε παιδί.

Ο Όμιλος Θεάτρου λειτούργησε φέτος για έκτη συνεχόμενη χρονιά, έχει ανεβάσει έως τώρα, έξι παραστάσεις και στηρίζεται στην ομαδική δουλειά. Μέσω αυτής θα συνειδητοποιήσουμε ότι το θέατρο είναι μια συλλογική διαδικασία και ότι η θεατρική σκηνή είναι μια μικρογραφία του κόσμου μας.
Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός
Μυστακίδου Κωνσταντίνα ΠΕ70