November 2018

Τελική Αποτίμηση του ομίλου ΠΟΙΗΣΗ και ΜΟΥΣΙΚΗ 2017-2018

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

Στη συνέχεια, το μήνα Φεβρουάριο, έγιναν άλλες τρεις συναντήσεις με την εξής θεματολογία: ένα παραμύθι για έναν χαρταετό ,που ολοκληρώθηκε με την κατασκευή ενός μικρού χαρταετού για τον καθένα με τη συμβολή των…μακαρονιών!, όργανα ορχήστρας , μέσω του μουσικού παραμυθιού της Μάρως Θεωδωράκη «Η Πιπίτσα ταξιδεύει στην ορχήστρα», καθώς και ποιήματα και τραγούδια αφιερωμένα στην φιλία. Μέσω του τελευταίου θέματος γνωρίσαμε και τον ποιητή μας Γιάννη Ρίτσο, αλλά και γράψαμε και το δικό μας ποίημα για τη φιλία.
Το μήνα Μάρτιο ακολούθησαν άλλες τέσσερις συναντήσεις. Η πρώτη απ’ αυτές ήρθε να συμπληρώσει το θέμα της φιλίας με ποίηση και τραγούδια σχετικά με την ειρήνη και την ελπίδα. Η δεύτερη ήταν μια ευκαιρία να γνωριστούμε με τους πολύ σημαντικούς δημιουργούς μας, το Νίκο Γκάτσο και τον Μάνο Χατζηδάκι, με τα πολύ γνωστά τραγούδια «μια Κυριακή του Μάρτη» και «χάρτινο το φεγγαράκι». Τα παιδιά εκφράστηκαν και εικαστικά, αλλά και έγιναν και οι ίδιοι μικροί ποιητές δημιουργώντας τα δικά τους ποιήματα. Ακολούθησαν δύο συναντήσεις , με τις οποίες ήρθαμε σε επαφή με τον νομπελίστα μας Γιώργο Σεφέρη, μέσω δύο ειδών ποίησης του Λίμερικ και του Χαϊκού . Γνωρίσαμε τον τρόπο δομής των δύο αυτών ειδών ποίησης και γράψαμε τα δικά μας Λίμερικ και Χαϊκού .Τα Χαϊκού μας είχαν θέματα εμπνευσμένα από το Πάσχα, μια που πλησίαζαν οι άγιες αυτές μέρες. Κλείνοντας τις συναντήσεις μας πριν τις διακοπές του Πάσχα, τα παιδιά ευχαριστήθηκαν τη δημιουργία ενός όμορφου πασχαλινού καλαθιού.
Μετά τις διακοπές του Πάσχα και ως το τέλος του Μαΐου, θα ασχοληθούμε με θέματα για την ανακύκλωση και το περιβάλλον. Θα ευχαριστηθούμε επίσης το πολύ διασκεδαστικό τραγούδι «Αν» του Δημήτρη Μητσοτάκη και θα γράψουμε και το δικό μας σχετικό ποίημα. Θα γνωριστούμε με τις νότες μέσω μιας ευχάριστης ηχοϊστορίας ενός ψαριού, και θα τραγουδήσουμε τις νότες με τη χρήση φωνομιμικών κινήσεων των χεριών μας. Δε θα παραλείψουμε να διαβάσουμε ποίηση και να τραγουδήσουμε τον άλλο μας μεγάλο νομπελίστα ποιητή, τον Οδυσσέα Ελύτη. Οι τελευταίες μας τρεις συναντήσεις θα αφιερωθούν στην οργάνωση και επιλογή του περιεχομένου της τελικής εκδήλωσης- παρουσίασης αντιπροσωπευτικού έργου του ΟΜΙΛΟΥ μας, απ’ όλη την πορεία του κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2017-2018.
Η υπεύθυνη του ομίλου «Ποίηση και Μουσική», η εκπαιδευτικός μουσικής Σαββίδου Όλγα.

Αρχαιολογικού Μουσείου 29