Σημειώστε...

No events

January 2020

Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης BEBRAS - "ΚΑΣΤΟΡΑΣ"

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

Bebras poster smΤο σχολείο μας θα συμμετέχει στον 2ο Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης BEBRAS - Κάστορας. Ο Διαγωνισμός απευθύνεται σε σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλης της χώρας για το σχολικό έτος 2019-2020, στο χρονικό διάστημα 18/11/2019 – 29/11/2019. Η διεξαγωγή του διαγωνισμού Bebras θα γίνει εντός του ωρολογίου προγράμματος (τα ονόματα και οι ημερομηνίες ανά τάξη θα αναρτηθούν στον Πίνακα Ανακοινώσεων του Σχολείου). Η συμμετοχή των μαθητών/τριών στον διαγωνισμό είναι προαιρετική και χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.

Τι είναι ο Διαγωνισμός Bebras; Ο Διαγωνισμός Bebras είναι μια ευχάριστη και ανταποδοτική πρόκληση και η συμμετοχή σε αυτόν βοηθά τους μαθητές/τριες να εξοικειωθούν με έννοιες και πρακτικές της Πληροφορικής. Συμμετέχοντας στον διαγωνισμό οι μαθητές/τριες θα κληθούν να λύσουν προβλήματα χρησιμοποιώντας ικανότητες λογικής και υπολογιστικής σκέψης, τις οποίες διαθέτουν ήδη.

Τι είναι η Υπολογιστική Σκέψη; Η Υπολογιστική Σκέψη, με απλά λόγια, περιλαμβάνει τις ικανότητες που εφαρμόζουν οι επιστήμονες για να λύσουν προβλήματα αξιοποιώντας τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Παραδείγματα τέτοιων τεχνικών είναι η ικανότητα ανάλυσης σύνθετων προβλημάτων σε απλούστερα, ο σχεδιασμός αλγορίθμων, η αναγνώριση προτύπων, η γενίκευση προτύπων και η αφαίρεση.

Σχετικά με τα θέματα του Διαγωνισμού: Τα θέματα έχουν τη μορφή ευχάριστων και ελκυστικών γρίφων, που ξεκινούν από μικρό βαθμό δυσκολίας, ώστε όλοι/ες οι μαθητές/τριες να μπορούν να συμμετάσχουν και να επωφεληθούν από την συμμετοχή τους στον διαγωνισμό. Διαρκεί μόλις 35 λεπτά και στόχος σας θα πρέπει να είναι να ολοκληρώσετε όσο περισσότερες δραστηριότητες μπορείτε εντός του διαθέσιμου χρόνου. Ο διαγωνισμός περιλαμβάνει 10 θέματα (4 βαθμού δυσκολίας Α-εύκολα, 3 βαθμού δυσκολίας Β-μέτρια και 3 βαθμού δυσκολίας Γ-δύσκολα).

Για δήλωση συμμετοχής: Απαιτείται η συναίνεση γονέα/κηδεμόνα, συμπληρώνοντας το έντυπο συναίνεσης γονέα-κηδεμόνα. Το υπογεγραμμένο έντυπο παραδίδεται στην εκπαιδευτικό Πληροφορικής, Θεοδούλη (Λία) Τερζίδου.

Για να προπονηθείτε δείτε: - Δείγματα θεμάτων ή  - Θέματα παλαιότερων διαγωνισμών

Περισσότερες πληροφορίεςhttps://bebras.gr

Εγνατίας 132