November 2018

3ο THESS CODE FESTIVAL

Μια γιορτή Κώδικα για Μαθητές

CODE | LEARN | HAVE FUN

Η Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων & Επαγγελματιών Πληροφορικής & Επικοινωνιών [ΕΠΥ], Παράρτημα Μακεδονίας-Θράκης, διοργανώνει στις 21 Οκτωβρίου 2018, το 3oTHESS CODE FESTIVALστο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού (Europe Code Week), με την υποστήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου Πληροφορικής Θεσσαλονίκης & Χαλκιδικής. Στην εκδήλωση θα διεξαχθούν εργαστήρια και παρουσιάσεις σε σύγχρονες περιοχές της Επιστήμης της Πληροφορικής στοχεύοντας στην προσέλκυση του ενδιαφέροντος παιδιών και νέων ηλικίας 6-18 ετών για τον Προγραμματισμό και την Υπολογιστική Σκέψη. Στο 3oTHESS CODE FESTIVALτο όποιο είναι μια γιορτή κώδικα, οι μαθητές θα έχουν τη ευκαιρία να προγραμματίσουν σε διαφορετικές τεχνολογίες, να δημιουργήσουν τις δικές τους πραγματικές εφαρμογές και να εφαρμόσουν λύσεις πληροφορικής σε αντικείμενα όπως τα  παιχνίδια, mobileapps, τη δημιουργία ιστοσελίδων, τη τεχνητή νοημοσύνη και τη ρομποτική. Παράλληλα, οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν τις διαδικασίες και το αντικείμενο του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής (ΠΔΠ).

Χρόνος διεξαγωγής: 21 ΟΚΤ 2018, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού 2018 (Europe Code Week).

Χώρος: 1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης | «Μανόλης Ανδρόνικος» | Παπάφη 126

Αντικείμενο Εργαστηριών: Προγραμματισμός εφαρμογών με σύγχρονες τεχνολογίες λογισμικού. Ενδεικτικά: Προγραμματισμός με Java, Python, C++,  Ρομποτική, προγραμματισμός εφαρμογών για κινητές συσκευές (mobileapps), προγραμματισμός παιχνιδιών.

Διοργάνωση: ΕΠΥ-Παράρτημα Μακεδονίας Θράκης

Συν-διοργάνωση: Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου Πληροφορικής Θεσσαλονίκης & Χαλκιδικής

Υποστηρικτές: 1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος», Ακαδημία Ρομποτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, WomenTechmakersGreece, CoderDojoThessaloniki, Εθελοντές από Κοινότητες προγραμματιστών, Εκπαιδευτικοί Πληροφορικής, Φοιτητές.

Κόστος Συμμετοχής: ΔΩΡΕΑΝ (απαιτείται εγγραφή)
Κάντε την εγγραφή σας εδώ: http://code.epy-mathra.gr/
Δείτε το πρόγραμμα εδώ: http://code.epy-mathra.gr/#Sunday
img 006 Oct. 16